top of page
  • Zdjęcie autoraNeoVR

Jak wirtualna rzeczywistość wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?

Wirtualna rzeczywistość (VR) to coraz popularniejsza technologia, która wprowadza nas w zupełnie nowy świat. Dzięki niej możemy poczuć się jakbyśmy byli w innym miejscu, w innej rzeczywistości. Często kojarzona jest z rozrywką, ale coraz częściej wykorzystywana jest w medycynie, terapii i innych dziedzinach życia. Jednym z ważnych aspektów, który warto przyjrzeć się bliżej, jest wpływ VR na nasze zdrowie i samopoczucie.


Uśmiechnięta dziewczyna w okularach VR korzystająca z wirtualnej rzeczywistości w salonie NeoVR w Warszawie
Wirtualna rzeczywistość jako narzędzie do poprawy zdrowia i samopoczucia

Badania naukowe pokazują, że wirtualna rzeczywistość może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. W badaniach przeprowadzonych na pacjentach z chorobą Parkinsona, okazało się, że regularne korzystanie z VR poprawiło ich równowagę i koordynację ruchową. Podobne badania przeprowadzone na pacjentach z chorobą Alzheimera wykazały poprawę ich funkcjonowania po korzystaniu z VR.


Wirtualna rzeczywistość może również pomóc w redukcji stresu i lęku. Przeprowadzone badania wykazały, że osoby cierpiące na stres i lęk po korzystaniu z VR odczuwają większą relaksację i zauważalnie niższy poziom kortyzolu we krwi. Wirtualna rzeczywistość może pomóc również w terapii osób z fobią społeczną, agorafobią i innych zaburzeniach lękowych. Pacjenci uczestniczący w takiej terapii czują się bezpiecznie, ponieważ sytuacja, która wywołuje u nich lęk, jest kontrolowana przez terapeutę i odbywa się w wirtualnym świecie.


Wirtualna rzeczywistość może także pomóc w redukcji bólu. Pacjenci poddawani zabiegom medycznym lub operacjom często odczuwają ból i lęk. Wirtualna rzeczywistość może pomóc w odwróceniu uwagi pacjenta od bólu i stresu, co pozwala na zmniejszenie dawki leków przeciwbólowych. Wirtualna rzeczywistość stosowana jest również w pracy z osobami cierpiącymi na bóle przewlekłe, takie jak bóle migrenowe czy bóle stawów.


Wirtualna rzeczywistość może również pomóc w rehabilitacji po urazach lub w chorobach takich jak choroba Parkinsona czy udar mózgu. Terapia z wykorzystaniem VR pozwala na przeprowadzanie ćwiczeń rehabilitacyjnych w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku, co poprawia skuteczność rehabilitacji i redukuje ryzyko ponownego urazu.


Nie tylko zdrowie fizyczne, ale także psychiczne może odnieść korzyści z korzystania z wirtualnej rzeczywistości. Wirtualna rzeczywistość może pomóc w leczeniu chorób psychicznych takich jak depresja czy zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Pacjenci poddani terapii z wykorzystaniem VR odczuwają poprawę nastroju i redukcję objawów depresji. Wirtualna rzeczywis